I går hölls P3 Guld-galan här i Scandinavium, Göteborg och större delen av musiksverige samlades för att dela ut priser till de bästa akterna under det gångna året.
Det roliga med just P3 Guld är att det är mest riktigt bra artister som är nominerade och som vinner, vilket gör galan till en av de mer prestigefyllda i mina ögon.
Vinnarna av årets upplaga var:

Apple Music

Guldmicken (årets liveartist): Maskinen.

Årets grupp: Kent.

Årets artist: Linnea Henriksson.

Årets nykomling: Norlie & KKV.

Årets låt: Icona Pop: ”I love it”.

Årets dans: Swedish House Mafia.

Årets hiphop/soul: Labyrint.

Årets pop: El Perro Del Mar.

Årets rock/metal: Meshuggah.

Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Om du gillar att läsa Popmuzik får du gärna bli medlem via Patreon och bidra till bloggens fortsatta verksamhet att lyfta fram ny musik och duktiga artister. Allt från det stora till det lilla. Från det folkkära till din kompis eller syster som precis släppt sin debut. 

Som medlem får du ta del av exklusivt innehåll i bloggen så som recensioner, krönikor, mm. 
Att bli Patreon kostar endast från 25 kr / månad och du kan vara medlem så länge du känner för det. 
Klicka på ”Bli medlem här”-länken redan nu och kom med i gemenskapen. 

Tack för ditt stöd!

Följ popmuzik