Lionman är artistnamnet för Cedrik Hammar. En 22-årig kille från Stockholm som just fick smektanamnet Lionman i skolan, vilket nu då även får bli hans musik-alter ego.

Följ på Patreon

Nu debuterar sångaren med singeln Don’t you dare, en låt som handlar om att respektera andras gränser och inte döma andra. Här får vi uppleva hans starka och soulig röst, som definitivt kommer imponera på många. Allt förpackat i en låt som väger in pop, soul och gospel på ett snyggt sätt.

”Jag har insett att det kan vara en styrka, att man kan blanda in andra element och genrer utan att det blir för spretigt. Rösten är den röda tråden. Jag tycker att Don’t you dare är ett bra exempel på det, där finns både där finns både modernt produktionstänk och en gospelinfluerad kör.”

Singeln är skriven tillsammans med Ellen Stokstad och David Husberg, som också har producerat.

Idag är det premiär här i bloggen för den snygga videon. Så titta noga och njut av musiken!

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Om du gillar att läsa Popmuzik får du gärna bli medlem via Patreon och bidra till bloggens fortsatta verksamhet att lyfta fram ny musik och duktiga artister. Allt från det stora till det lilla. Från det folkkära till din kompis eller syster som precis släppt sin debut. 

Som medlem får du ta del av exklusivt innehåll i bloggen så som recensioner, krönikor, mm. 
Att bli Patreon kostar endast från 25 kr / månad och du kan vara medlem så länge du känner för det. 
Klicka på ”Bli medlem här”-länken redan nu och kom med i gemenskapen. 

Tack för ditt stöd!

Följ popmuzik