Jag är ett stort fan av Massive Attack och ser gruppen som en av de viktigaste under 90-talet. Så det var med försiktigt höga förväntningar som jag ställde mig vid Azalea-scenen ikväll för att för första gången se Massive Attack live.
Måste villigt erkänna att detta är ett band som gör sig så mycket bättre på album än på en scen framför ett lerigt Slottsskogen.
Det är liksom sköna låtar, det kommer det alltid att vara, och ikväll är det både tungt och lite hotfullt. Men det är svårt att få dem att lyfta helt. De fokuserar mer på låtar som Risingson , Interia Creeps och Man next door än deras mer hitiga låtar som Protection , Unfinished Symphathy och Teardrops . Vilket är den väg bandet utvecklats. På det viset passar det. Men man ska samtidigt inte förtränga sin bakgrund helt.
Dock blir det mer intressant när Young Fathers kommer upp på scenen för några låtar i mitten av konserten. Då känns det som de blåser nytt liv i konserten som absolut lyfter en aning sista delen innan allt avslutas med en minst lika tung version Safe From Harm.
Way Out West – Massive Attack + Young Fathers
festival festival 2016 konsert live Way Out West wow16
1 Min Read
Mest besökta inläggen
Spellistor
BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK
Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.
Om du gillar att läsa Popmuzik får du gärna bli medlem via Patreon och bidra till bloggens fortsatta verksamhet att lyfta fram ny musik och duktiga artister. Allt från det stora till det lilla. Från det folkkära till din kompis eller syster som precis släppt sin debut.
Som medlem får du ta del av exklusivt innehåll i bloggen så som recensioner, krönikor, mm.
Att bli Patreon kostar endast från 25 kr / månad och du kan vara medlem så länge du känner för det.
Klicka på ”Bli medlem här”-länken redan nu och kom med i gemenskapen.
Tack för ditt stöd!

