Med singeln 2 lives collide, får vi andra smakprovet från Joel Sundkvists kommande debut-EP A Present Past som släpps till hösten. Första singeln hette Nostalgia och släpptes i Mars.

Popmuzik Favoriter

Här bjuds vi på akustisk singer-songwriter pop som hämtat inspiration från akter som Ed Sheeran och Dean Lewis. Låten i sig är en vacker ballad där Joel sjunger om hur kärlek inte är något man kan välja utan att det bara händer när man minst anar det. Charmigt och väldigt mysigt levererat av sångaren måste jag säga.
2 lives collide är skriven av sångaren tillsammans med Carol Karpinen och Joakim Nyström.

Joel själv kommer ursprungligen från Finland. I hemlandet jämförs han med just Ed Sheeran, vilket kanske är lätt hänt om man gör akustisk pop med gitarren som främsta instrument.
Just nu är Joel bosatt i Sverige där han studerar låtskrivande och produktion vid Dreamhill musikakademi i Örnsköldsvik. Vi lär med andra ord höra mer av Joel, både här i Sverige och Finland, men det känns även som Joels uttryck borde funka bra internationellt också. Du får se vad du tror om Joels möjligheter när du hör 2 lives collide här nedan.

Om du tycker det är viktigt med en musikblogg på svenska som dagligen lyfter fram artister och deras låtar, så tycker jag du ska stötta Popmuzik som Patreon. Det gör det möjligt att driva bloggen vidare och med vara en stabil plats för dagens och morgondagens artister att synas på.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Om du gillar att läsa Popmuzik får du gärna bli medlem via Patreon och bidra till bloggens fortsatta verksamhet att lyfta fram ny musik och duktiga artister. Allt från det stora till det lilla. Från det folkkära till din kompis eller syster som precis släppt sin debut. 

Som medlem får du ta del av exklusivt innehåll i bloggen så som recensioner, krönikor, mm. 
Att bli Patreon kostar endast från 25 kr / månad och du kan vara medlem så länge du känner för det. 
Klicka på ”Bli medlem här”-länken redan nu och kom med i gemenskapen. 

Tack för ditt stöd!

Följ popmuzik