Cecilia Kallin inledde ju sin karriär som en fjärdedel av gruppen Timoteij. Då härlig schlagerpop med inslag av folkmusik och kvartetten fick en stor hit med singeln Kom i Melodifestivalen. Efter Timoteij har Cecilia skördat framgångar som soloartist och i fjol blev hon tvåa i P4 Nästa tillsammans med Joel Núñez och låten Wait for me.

Slipp tysta nej

Nu är det dags för Cecilia att vara del i en ny grupp, en trio denna gång. Tillsammans med hennes syskon Charles och Michelle Kallin har de bildat en grupp som heter rätt och slätt SIBLINGS. Jag menar, varför komplicera det hela när det är just det de är, och ”Kallins” skulle ha kunnat bli för mycket dansband, eller vad tycker du?

”Jag, Charles och Michelle har sjungit tillsammans sedan vi var små och har gjort spelningar ihop sedan tidiga tonåren. Vår mamma var mycket aktiv i en lokalrevygrupp när vi växte upp. Varje höst ägnade vi otaliga timmar på Falköpings Stadsteater där vi älskade att kolla på repetitionerna, sjunga med på föreställningarna och prova kläder i den stora garderoben. Vi älskade stämningen på, bakom och framför scenen och kunde i stort sett alla låtar och sketcher utantill.”

Cecilia Kallin

Den nybildade trion debuterar med singeln Coming home. En härligt medryckande folkpoplåt med ett skönt driv och stämsång mellan syskonen.
När Cecilia, Josef Melin och Markus Nyström skrev låten hittade de inspiration i artister som Taylor Swift, Bruce Springsteen och Mumford & Sons.

Om resultatet berättar Cecilia för bloggen:

”Vi har tagit med våra egna influenser in i SIBLINGS. Coming home är en energifull poplåt med tydliga countryinfluenser som handlar om att hitta hem i sig själv igen. Låten har en klappvänlig refräng med arenakänsla, vi är verkligen supernöjda med resultatet.”

Vad tycker du om gruppen SIBLINGS och låten Coming home? Visst är det en härlig fläkt av energi och folkpop? Gillar du låten och att upptäcka denna typ av låtar i bloggen får du gärna bli Patreon och stötta bloggen. Det är ett fint sätt att visa uppskattning samt hjälpa Popmuzik leva vidare som en av de få renodlade musikbloggar som finns i Sverige. Det gör det möjligt för fler artister att synas och för dig att dagligen få ny musikinspiration.

Klicka igång Coming home här nedan.

Om du gillar att upptäcka ny musik i bloggen får du gärna bli Popmuzik Lover på Patreon. Då stöttar du bloggen och gör det möjligt för fler artister att ha en plattform att synas på.
Become a patron at Patreon!
Apple Music
Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Du som läsare kan bli Popmuzik Lover och stötta bloggens omkostnader så som webbhotell med mera, samt att du ser till att bloggen lever vidare som en  bred och nyfiken musikblogg.

Om du vill tipsa om musik och vara garanterad att jag svarar dig om ditt inskick, kan du välja Patreon-medlemskapet ”Skicka musik till bloggen”. På det viset får du alltid återkoppling om musiken du skickat in, samtidigt som du hjälper du till att stötta bloggen.

Tillsammans hjälps vi åt att göra Popmuzik till en plattform att upptäcka bra musik på utan algoritmer eller AI. 

Tack för ditt stöd. 

Följ popmuzik