Mumford & Sons är tillbaka med sitt första släpp på fem år! Till min förtjusning och förvåning samarbetar de med popgeniet Pharrell Williams för att skapa en gospel-inspirerad folkrockexplosion. Beatet är simpelt och takten rör sig inte speciellt mycket under lyssningen – men det har absolut ingen betydelse. Budskapet går rakt igenom lurarna och top-linen påminner om det sound som gjorde gruppen så omåttligt populär 2009. På inspelningen hör vi en 6-mannakör som härstammar från olika indianstammar i USA och Kanada. Låten premiärspelades på Paris fashion week under Louis Vittons modeshow där Pharrell själv var creative director för kollektionen och bandet satt front-row.

Besök Dagligen

Om samarbetet säger Pharrell att det är något han velat utforska i flera år men inte fått chansen att göra förrän nu. Han har fascinerats av bandets sound och har velat lägga sin egen touch över deras ”träiga” sond något han fått möjligheten att göra på Good People.

Artist (Astian), låtskrivare och deltidsskribent. Men framförallt musikälskare och här för att lyfta andra artister.

Comments are closed.

Patreon Blomma

KONSERTKALENDER - GÖTEBORG

Kommande evenemang

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011