Emil Löfström och hans musikprojekt O!Dorian är tillbaka med den Army of Lovers-doftande singeln Thunder kiss. En härligt dramatisk poplåt där man verkligen får upp bilden av Jean-Pierre Barda pratsjunga ”I’m on my own” och ”We are doomed” i bakgrunden. Jupp, detta var lite av en nostalgitripp, även om låten är helt ny.

Apple Music

Thunder kiss är skriven av Emil tillsammans med Robert Ström och Martin Permer, som även producerat låten.
Om singeln berättar Emil för bloggen:

”Allt byggdes på ”So here we are just you and me, a dream in pieces” Vilket var en äkta känsla där och då. Jag var tvungen att skriva ner den och den passade perfekt som en öppningsfras.
Vad händer när man inser att förhållandet man inlett är dömt att misslyckas, ingen annan ser signalerna, inte ens den andra partnern och man kan inte ta sig ur och är som fastkedjad då Thunder kiss är en drog som ger en euforisk lycka och som man inte klarar sig utan, men ingen runt en verkar uppfatta signalerna ”can anyone hear the sound?” Man får panik, man skriker, man tappar kontrollen och fruktar verkligheten med den andra eller helt enkelt själv. Är man kanske ändå, schizofren?”

Videon till Thunder kiss är regisserad av Martin Permer.

Men det är inte allt. Det är ”one more thing” som Steve Jobs brukade säga.
Thunder kiss släpps nämligen med b-sidan Ooh aah… Just a little bit. Yes, det är Gina Gs lysande Eurovisionlåt från 1996 som Martin och Emil dammat av och gjort om den helt till en mer vuxen och molliga klubbversion med manskörer som sjunger ooh aah i refrängen i bästa Welcome to the Pleasuredome-stil. De har helt enkelt tagit Steve Rodways (Motiv 8) handbag-produktion och gjort den lite mer… smutsig, sexig och mörk skulle man kunna säga. Om originalet var för glada fjollor i små tanktops på G-A-Y är denna version för de läderklädda männen i SLM-källaren, and I love it! A little bit more.
Den givna versionen att spela på Euroclub i Loverpool denna vecka.

O!Dorian

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Om du gillar att läsa Popmuzik får du gärna bli medlem via Patreon och bidra till bloggens fortsatta verksamhet att lyfta fram ny musik och duktiga artister. Allt från det stora till det lilla. Från det folkkära till din kompis eller syster som precis släppt sin debut. 

Som medlem får du ta del av exklusivt innehåll i bloggen så som recensioner, krönikor, mm. 
Att bli Patreon kostar endast från 25 kr / månad och du kan vara medlem så länge du känner för det. 
Klicka på ”Bli medlem här”-länken redan nu och kom med i gemenskapen. 

Tack för ditt stöd!

Följ popmuzik