Men oj. Belle and Sebastian blir lite mer synthiga och popiga med senaste singeln I don’t know what you see in me, första smakprovet från kommande albumet Late Developers som släpps den 13:e Januari.

I don’t know what you see in me är faktiskt första låten med Belle and Sebastian som skrivits av någon annan. Det är Wuh Oh, eller Peter Ferguson som han egentligen heter, som ligger bakom låten och som även står för produktionen.

Överlag kommer Late Developers vara ett mer lekfullt album, så I don’t know what you see in me känns som ett bra första smakbit från albumet. Jag tyckte i alla fall att detta var lysande!

Följ Belle and Sebastian på sociala medier.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011