Efter 17 sorger och bedrövelser släppte så Malmöbandet Nordic Sad med Victor Hanning i spetsen debutsingeln Here to survive i Oktober.
Nu är det dags för bandet att släppa EP:n Unity. Fem låtar blir det allt som allt, där svärtan ligger som en tung filt över produktionen. Det är dramatiskt, elektroniskt och samtidigt lite indierockigt. Snygga arrangemang och melodier gör låtarna väldigt tilltalande för min del. En bra start för en spännande grupp, skulle jag säga.

Dela bloggen

Jag kontaktade Victor över zoom för en intervju där vi pratar om ABBAs betydelse för gruppnamnet, demoner, omslag och hur EP-titeln kom till.

Följ Nordic Sad på sociala medier.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

KONSERTKALENDER - GÖTEBORG

Kommande evenemang

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011