Likt en långsam klapp som successivt bygger upp till en dånande applåd ger duon Blow Pop oss sin senaste singel Rather be mad. Här blandas bitterljuv text med nostalgisk produktion som till största del bär på till organiskt instrumentering. Det finns något skimrande vackert över den här låten som är svårt att sätta fingret på, men oj vad bra det låter.
”Vi ville fånga känslan av ett vänskapligt men ändå känslomässigt svårt uppbrott, där ena parten känner att hon hellre ville att förhållandet hade slutat illa så att hennes sorg kunde överskuggas av galenskap. Skulle du inte hellre vara arg? Det skulle jag säkert.”
Blow Pop
Blow Pop beskriver sig som en discoupplevelse utan dess like och är det gemensamma projektet av Detroit-artisterna Keaton och Avery. Deras ljud är elektriskt, deras stil eklektisk, och de är här för att bokstavligen erövra världen. Håll i er här är Blow Pop.