Det var 1979 som Robert Hazard släppte singeln Girls just wanna have fun som då var skriven ur ett manligt perspektiv. Men det var inte förrän 1983 som låten blev en stor hit efter att den amerikanska sångerskan Cyndi Lauper släppte sin version av låten. Med Laupers version ändrades också synvinkeln till en kvinnlig och låten blev omedelbart ett feministiskt anthem världen över. Låten intog förstaplatsen i flertal länder, bland annat i Australien, Kanada, Irland och Japan. Samt tvåa i Storbritannien, Frankrike och USA. Här i Sverige tog sig låten till en hedrande femteplats på topplistan.

I den lekfulla videon får vi se Cyndi och hennes kvinnor ha just kul och dansar sig igenom scenerna. Samtidigt som sångerskan med låten och videon ville att samhället skulle se på kvinnor med samma ögon som män och göra dem mer jämställda.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011