Jag upptäckte faktiskt I’m not in love på soundtracket till filmen Indecent Proposal. Då var det The Pretenders som framförde denna klassiker av 10CC, och den låten tillsammans med In all the right places med Lisa Stanfield var de stora behållningarna med soundtracket (och filmen).

Nordiska Favoriter

Då hade jag ingen aning om att det var just 10CC som låg bakom låten, men heck, man lär sig så länge man lever. I’m not in love är ju ändå bandets största hit – och en av tre singlar att nå den brittiska förstaplatsen för gruppen.

Låten är tagen från bandets tredje album The Original Soundtrack från 1975 och jag älskar den något ambienta känslan i låten hur de använder rösterna som instrument. Sedan är det som alltid snyggt med låtar som försöker övertyga dig om någon som inte riktigt stämmer. Det är så lätt att genomskåda Eric Stewarts ord i låten. Klart att han är kär. Men för stolt att erkänna.
Pop-poesi som det heter.

Vad tyckte du?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Om du gillar att upptäcka ny musik hos Popmuzik får du gärna bli Patreon. Då får du mer Popmuzik i form av exklusivt innehåll, samt att du gör det möjligt för fler artister att synas i bloggen. ❤️
Become a patron at Patreon!
Författare

Grundare och chefredaktör för Popmuzik.
Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Popmuzik in Dolby Atmos
Share.
Apple Music Svensk Pop

KOMMANDE EVENEMANG I GÖTEBORG

Skicka musik till Popmuzik

Vi fokuserar på de musikinskick och förfrågningar som kommer från våra Patreons. Som Patreon stöttar du bloggen samtidigt som du också kan tipsa om nya låtar och artister att uppmärksamma.
Du kan läsa mer om upplägget med Patreon här.

Det är bloggens Patreons som gör det möjligt för oss att fortsätta lyfta fram bra musik av spännande artister.

Tack för att du är Patreon.

Send music to Popmuzik

We focus on all the music submissions and enquiries from our Patrons. As a Patron, you help support the blog while you also can submit new songs and artists to discover.
You can read more about the blog's Patreon here.

It is the blog's Patrons that makes it possible for the blog to continue to write about great songs and exciting artists.

Thank you for being a Patron.