Det är något som jag ogillar med Avicii. Hans förmåga att inte skriva ut vilka som sjunger på hans låtar. Det är ju kombinationen av hans produktion och artisten som sjunger som skapar magin med hans låtar. Då hade det inte skadat att ge dem det cred de förtjänar.
Som på låten Somewhere in Stockholm. Där är det Daniel Adams-Ray som sjunger. Det är hans röst tillsammans med den marscherande produktionen som gör låten. Snyggt är det i alla fall, och ni kan höra den här.

Popmuzik Favoriter


Avicii
@Facebook
Daniel Adams-Ray
@Facebook

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011