One Direction Four
För att sparka igång lanseringen av One Directions kommande fjärde album som de rätt och slätt döpt till Four gav killarna bort låten Fireproof till fansen. Låten laddades ner 1,1 miljoner gånger under 24 timmar vilket ändå måste anses som väldigt, väldigt bra. (En vanlig Single of the week på iTunes laddas ner i snitt 300.000 gånger).
Första riktiga singeln från skivan heter dock Steal My Girl och släpps den 29:e September.
Skivan kommer den 17:e November.
Själv tycker jag singeln Steal My Girl har ett ganska trevligt omslag. Tvådelad bild där killarna sitter på kanten av en tömd pool / stenmur. De har använt samma tema på albumomslaget, och där ser det inte riktigt klokt ut. Eller rättare sagt – det ser billigt ut. På ett dåligt sätt.
Lite som den där bilden man skäms för att någon laddade upp på Facebook.
I alla fall.
Missade ni ladda ner Fireproof medan den fanns, kan ni nu lyssna på låten här, då Sony laddat upp den på YouTube.

Patreon Blomma

One Direction Steal My Girl

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Favoriter Apple Music

KONSERTKALENDER - GÖTEBORG

Kommande evenemang

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011