Viktor Norén samarbetar med Klara Söderberg från First Aid Kit på den organiskt producerade singeln Sång till min bästa vän. Låten är ett första smakprov från Viktors kommande soloalbumdebut som planeras släppas till hösten. Såhär säger han själv om skapandeprocessen.

Nordiska Favoriter

“När jag och Andreas Mattsson skrev den här låten – och alla andra på albumet – skickade den in oss i ett kreativt rus som tog oss ut på en resa utan slut. En evig källa av musik, som att skivan skrev sig själv. Det är en sång om den renaste av kärlekar. Vänskap. En kärlek som alltid finns där, lågmäld men intensiv. Som aldrig slutar brinna, som står när alla andra faller. Hjärtats skyddsnät.
Och det är som en sommardröm att få dela mikrofonen med Klara Söderberg. Att få sjunga med Sveriges bästa sångerskor, först Lisa Nilsson och nu med Klara, är som att leva i en konstant min stora dag-tillvaro. Pojk-och pophjärtat slår volter”.

Sköna soulkörer och virvlande blåsinstrument varvas med sångarnas inlevelsefulla stämmor vilket för mina tankar till den ljuvligt blomstrande sommaren. I mitt tycke sätter Norén fingret på något mycket speciellt i Sång till min bästa vän – nämligen att romantiska relationer sällan kan mäta sig med vänskap.

Om du vill ha stenkoll på bloggen kan du spara en genväg till den på din mobils hemskärm. Då Popmuzik uppdateras dagligen med nya musiktips och inlägg är det bra att besöka den regelbundet.
Klicka bara på delningsknappen i din webbläsare, välj ”Lägg till på hemskärmen”, klart. 

Artist (Astian), låtskrivare och deltidsskribent. Men framförallt musikälskare och här för att lyfta andra artister.

Comments are closed.

KONSERTKALENDER - GÖTEBORG

Kommande evenemang

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011