Till scener från filmen A Balloon’s Landing (vars originaltitel även verkar översättas till Jag väntar på dig här) kan vi höra singeln 我在原地等你 Here I wait med HUSH. Av scenerna i musikvideon att döma blossar känslor upp mellan de två männen och utgår vi från själva filmpresentationen på IMDB så står det såhär:

Apple Music

En frustrerad författare i Hongkong, Tian Yu, träffar en gatugangster i Taipei, Xiang, och de två ger sig ut på en resa för att hitta Valbukten, en plats som leder till paradiset. Längs vägen upptäcker de oväntade vändningar och nära band, vilket för fram budskapet att ”det finns alltid någon som du i den här världen som väntar på dig”.

I filmen spelar Terrance Lau och Fandy Fan mot varandra och filmen väntas att gå upp på bio i Taiwan den tionde Maj.

Låten i sig är en fin ballad som byggs upp av akustisk gitarr och som sedan byggs på av stråkar och blås bland annat. Fint blir det i alla fall och musiken passar bra till scenerna som utan ord väldigt bra förklarar känslorna som blossar upp mellan de båda männen.

HUSH är en sångare från Taiwan, som är öppet homosexuell sedan 2015. Innan han blev soloartist var han med i ett band som hette just Hush! fast då med utropstecken. Nu skriver han sitt namn i versaler istället. Det är definitivt de små detaljerna som gör det.

Om du gillar att upptäcka ny musik i bloggen får du gärna bli Popmuzik Lover på Patreon. Då stöttar du bloggen och gör det möjligt för fler artister att ha en plattform att synas på.
Become a patron at Patreon!
Följ på Patreon
Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Du som läsare kan bli Popmuzik Lover och stötta bloggens omkostnader så som webbhotell med mera, samt att du ser till att bloggen lever vidare som en  bred och nyfiken musikblogg.

Om du vill tipsa om musik och vara garanterad att jag svarar dig om ditt inskick, kan du välja Patreon-medlemskapet ”Skicka musik till bloggen”. På det viset får du alltid återkoppling om musiken du skickat in, samtidigt som du hjälper du till att stötta bloggen.

Tillsammans hjälps vi åt att göra Popmuzik till en plattform att upptäcka bra musik på utan algoritmer eller AI. 

Tack för ditt stöd. 

Följ popmuzik