Den 18-åriga popartisten Ella Lockert från Norge är tillbaka med ännu en hit för våra spellistor. Whisper all my secrets heter låten och utgår från ett piano som sedan byggs på med synthar, gitarrer och trummor och blir sådär härligt pulserande.

Whisper all my secrets sjunger Ella om att älska någon som man vet inte är bra för en. Där det bästa man kan göra är att avsluta det hela och gå vidare, men det är så svårt. En känsla många kan känna igen sig i och som Ella här verkligen omfamnar och gör till hitvänlig pop. Bravo, säger jag!

Förresten. Om du sett den norska tonårsserien VGS, så spelar Ella karaktären Hannah i den, samt att låten spelades i ett av avsnitten.

Ella Lockert

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011