Lyrah ger oss gåshud när hon här levererar singeln Everyone else. En drömliknande slowmotion:aktig poplåt som med det ger den där filmiska känslan som jag älskar.

Apple Music

Med låten vill sångerskan fånga känslan av att sitta tyst tillsammans med någon man älskar. Att bara vara i nuet och situationen. Där inga ord behövs.

Sångerskan utvecklar:

”Jag skrev den och ville ha den här känslan i ett förhållande. När jag avslutade den insåg jag att denna känsla redan fanns i mina vänskapsband.
Det är en kärlekssång för de människor som redan älskar dig.”

Lyrah själv försöker med sin musik skapa ett soundtrack till våra liv. Något som visat sig vara framgångsrikt, då hennes musik varit med i serier som The Sex Lives of College Girls och Charmed. Så det är definitivt musik som passar som ett soundtrack.

Följ Lyrah på sociala medier.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Om du gillar att läsa Popmuzik får du gärna bli medlem via Patreon och bidra till bloggens fortsatta verksamhet att lyfta fram ny musik och duktiga artister. Allt från det stora till det lilla. Från det folkkära till din kompis eller syster som precis släppt sin debut. 

Som medlem får du ta del av exklusivt innehåll i bloggen så som recensioner, krönikor, mm. 
Att bli Patreon kostar endast från 25 kr / månad och du kan vara medlem så länge du känner för det. 
Klicka på ”Bli medlem här”-länken redan nu och kom med i gemenskapen. 

Tack för ditt stöd!

Följ popmuzik