Distade gitarrer slår mot trumhinnan och med taktfast grepp berättar Kiruna-sonen Raimond Dagfjäll om den nya stad som byggs upp framför honom. Han frågar sig om det är en främling eller en gammal vän. Frågan är definitivt berättigad i och med Kirunas samhällsomvandling.
Singeln heter En annan tid och är ren och skär indierock. Det är sköna melodier och svävande gitarrer som målar upp Dagfjäll vardagliga texter från norr.
Om singeln berättar han:
”Lägenheten där jag tog mina första steg och levde mina första år revs och där står det nu ett äldreboende. Skolan där jag gick årskurs 1 till 9 brann ner och där står det nu ett äldreboende. Nu äts resten av hemstaden Kiruna upp av en grop som skapas av gruvan som i sin tur är en stor anledning till att jag ens existerar.”
Raimond Dagfjäll
Grundare och chefredaktör för Popmuzik.
Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.