Jönköpingsbandet Live in Color är tillbak i bloggen. Sist var ju med singeln Stay från 2021.
Nu har det gått två år och nya singeln heter A better me. Här bjuds vi på en medryckande folk-poplåt som borde passa som handen i handsken för fans av bland annat Smith and Tell, Mumford & Sons, Francis Moon och Of Monsters and Men för att nämna några.

Slipp tysta nej

Resultatet är lekfullt och visar upp både bandets mångsidighet, men också den härliga energin bandet får ut genom sin musik, vilket jag tycker är imponerande. För mig är A better me som soundtracket till ett äventyr. Där energin från musiken verkligen genomsyrar hela låten.
Vad känner du när du hör A better me? Lyssna här nedan.

Följ Live in Color på sociala medier.

Om du gillar att upptäcka ny musik i bloggen får du gärna bli Popmuzik Lover på Patreon. Då stöttar du bloggen och gör det möjligt för fler artister att ha en plattform att synas på.
Become a patron at Patreon!
Apple Music
Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Du som läsare kan bli Popmuzik Lover och stötta bloggens omkostnader så som webbhotell med mera, samt att du ser till att bloggen lever vidare som en  bred och nyfiken musikblogg.

Om du vill tipsa om musik och vara garanterad att jag svarar dig om ditt inskick, kan du välja Patreon-medlemskapet ”Skicka musik till bloggen”. På det viset får du alltid återkoppling om musiken du skickat in, samtidigt som du hjälper du till att stötta bloggen.

Tillsammans hjälps vi åt att göra Popmuzik till en plattform att upptäcka bra musik på utan algoritmer eller AI. 

Tack för ditt stöd. 

Följ popmuzik