Det är bara några veckor sedan Erik Jönne debuterade med Gång på gång. Dagen i ära ställde vi några frågor till denna lovande svenska artist som ni kan ta del av här. Nu är han återigen tillbaka men den här gången heter låten Fångad. På sin andra singel är det än en gång de självupplevda berättelserna som står i fokus och artisten talar om att känna sig kvävd i en mindre stad. Med fokus på musikdrömmen sågs han många gånger som annorlunda och stack ut på ett sätt som gick emot normen där han kommer ifrån. Stor eloge att artisten nu vågar dela med sig av denna upplevelse och låter andra inspireras av hans styrka. 

”Vill inte låtsas som om jag är ett proffs när det kommer till psykisk ohälsa och  tyngre perioder i ens liv. Det enda jag kan dela med mig av är erfarenheter av hur det känns att inte alltid känna sig på topp. Den här låten är för dig som någon gång varit i en tung period där allting känns meningslöst I situationer där du inte ens velat rulla upp dina persienner och lämna din säng.”

Erik Jönne

Med sitt tydliga R&B sound och träffsäkra texter är detta ytterligare ett bevis på att artisten är på god väg att ta musiksverige med storm. Personligen är de starkaste låtarna de som är självupplevda så den här träffar rakt i hjärtat.

Artist (Astian), låtskrivare och deltidsskribent. Men framförallt musikälskare och här för att lyfta andra artister.

Comments are closed.

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011