Flaming June med BT har varit en personlig favorit sedan den kom 1997. Det är trance som verkligen fått mina skor att springa lite längre under löparrunderna och enligt mig den absolut bästa låt BT (Brian Transeau) släppt.

Popmuzik Lover Patreon

Låten i sig har återutgetts några gånger genom åren och det har ständigt kommit nya remixar på låten. Originalet släpptes bland annat med ett episkt samarbete mellan BT och Paul van Dyk samt att även Chicane remixade låten något senare. Men jag måste nog säga att Dan Thompsons remix som släpptes idag hörde till de bättre.

Den behåller mycket från originalet, men beatet är tyngre och produktionen fylleigare. Man skulle nog kunna kalla den för en uppgradering mer än en remix kanske? Hursomhelst. Grym var den i alla fall och den är redan inlags i min träningsspellista på Apple Music.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Popmuzik Lover Patreon

KONSERTKALENDER - GÖTEBORG

Kommande evenemang

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011