Efter att ha släppt singeln Timing Right i Februari är det nu dags för den amerikanska artisten KellyMarie att släppa ONCE+. En låt som då blir hennes andra från sitt kommande album som heter just It is My Album, vilket är en lysande titel.

Låtarna på albumet är baserad på serien The Office och just låten ONCE+ är inspirerad av Jims kärleksförklaring till Pam. Lite av ett anthem för alla som känner att man vill vara mer än bara vänner. Så med det är det en väldigt charmig låt som jag tror många kan ta till sig.
Produktionen är sådär härligt medryckande och med en varm, luftig känsla som jag som alltid uppskattar.

Albumet It is My Album släpps under våren och kommer att föregås av ytterligare tre singlar. Med andra ord, mer popgodis från KellyMarie närmaste tiden.

Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011