Du har väl inte missat Sebastians recension av The Weeknds senaste album Dawn FM?
I samband med att albumet släppte den kanadensiska sångaren även videon till den lysande låten Sacrifice. En låt som producerats av sångaren tillsammans med Max Martin, Oscar Holter och killarna i Swedish House Mafia. Så den svenska fanan vajar fortfarande stolt över The Weeknds elektropop.

Popmuzik Lover

I videon till Sacrifice placerar sångaren i ett gyroskop där han blir omringad av dansande människor, rökpelare, kedjor och en hel del blinkande ljus. Enkel men effektfull video av regissören Cliqua och du ser resultatet här.

Om du gillar att upptäcka ny musik i bloggen får du gärna bli Popmuzik Lover på Patreon. Då får du mer Popmuzik i form av exklusivt innehåll, samt att du gör det möjligt för fler artister att synas i bloggen. ❤️
Become a patron at Patreon!
Apple Music
Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Popmuzik Popcast
Skicka musik till Popmuzik

Bloggen fokuserar i första hand på de musikinskick och förfrågningar vi får från våra Patreons. Som Patreon stöttar du bloggen samtidigt som du kan tipsa om nya låtar och artister att uppmärksamma.
Du kan läsa mer om upplägget med Patreon här, samt använda denna sida för att skicka in din musik.

Tack för att du är Patreon.

Send music to Popmuzik

The blog focus on the music submissions and enquiries from our Patrons. As a Patron, you help support the blog while you also can submit new songs and artists to discover.
You can read more about the blog's Patreon here, and use this page to submit your music.

Thank you for being a Patron.