Vi har redan kommit in i Mars och det känns som detta år verkligen går fortare än vanligt. Eller så är det bara jag. Men, det betyder i alla fall att jag och Sebastian än en gång listar en knippe popfavoriter från veckan så du får en hel del musikinspiration samlat i ett och samma inlägg.
Fyll din spellista med dina favoriter och dela gärna listan till dina vänner, så fler kan inspireras av pop- godbitarna. Det uppskattas.

Följ på Patreon

Olly Alexander – Dizzy

Årets representant för Storbritannien i Eurovision är ingen mindre än Olly Alexander. Likt alla singlar med Years & Years visar Olly att man kan göra en radiovänlig hit som känns aktuell får så väl klubbarna som spellistorna. Förhoppningsvis är det Olly som står på segerpallen i Malmö till våren.

Annika Wickihalder – Light 

Med en röst som får nackhåren att resa sig och gå av vid rötterna gick Annika Wickihalder rakt igenom tv-rutan på lördagkvällen. Hennes starka karisma och genuina värme spred sig som ett vackert sken och den smäktande ballad Light var allt jag hade hoppats på. Det här är utan tvekan artistens genombrott, härifrån kan vi vänta oss stordåd! 

Galantis, David Guetta & 5 Seconds of Summer – Lighter

Men vilket lysande samarbete detta blev. Galantis och David Guetta bjuder in 5 Seconds of Summer för att skapa en given vårhit med singeln Lighter. Det är lekfullt, upplyftande och helt underbart. Lite som ett soundtrack över att vi går mot ljusare tider. Så passande och en låt som kommer att gå varm i mina hörlurar.

Pharrell Williams + Miley Cyrus – Doctor (work it out) 

En bra låt går aldrig ur tiden, något Miley och Pharrell bevisar när dom släpper en nästan ett decennium ”gammal” låt. Med funka rytmer och hookig refräng får de hela mitt nervsystem att kittla av pop-pirr. 

Liam Payne – Teardrops 

R&B med rätt mängd pop och boyband för att skapa något alldeles eget. Det är vad Liam Payne lyckas koka ihop på sin come-back singel Teardrops. En låts absolut starkaste tillgång bör enligt undertecknad vara refrängen och Payne ror hem en fullpoängare här. 

Marcus & Martinus – Unforgettable 

The Weeknd har duplicerats och blivit norsk!? Med läckert nummer, självsäker aura och tonsäker sång tar Marcus och Martinus med oss till klubben och kanske även hela vägen till Eurovision? 

Jacqline – Effortless 

Världsklass! Det var min första tanke när Jacqlines självsäkra persona tog plats i Mello. Nu släpps äntligen låten på alla digitala plattformar och jag kommer med alla säkerhet lyssna sönder på denna självklara hit.

Cazzi Opeia – Give my heart a break

Med Pet Shop Boys-stråkar och den härliga lekfullhet som Cazzi Opeia alltid bjuder på, ger sångerskan oss 100% lycka när hon nu släpper sin Melodifestivalshit Give my heart a break. Det är det där lyckopillret jag tycker tävlingen behöver och vi alla kanske kan komma överens om att vi ändå kan skicka till Eurovision med lagom mycket stolhet i bagaget.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Om du gillar att läsa Popmuzik får du gärna bli medlem via Patreon och bidra till bloggens fortsatta verksamhet att lyfta fram ny musik och duktiga artister. Allt från det stora till det lilla. Från det folkkära till din kompis eller syster som precis släppt sin debut. 

Som medlem får du ta del av exklusivt innehåll i bloggen så som recensioner, krönikor, mm. 
Att bli Patreon kostar endast från 25 kr / månad och du kan vara medlem så länge du känner för det. 
Klicka på ”Bli medlem här”-länken redan nu och kom med i gemenskapen. 

Tack för ditt stöd!

Följ popmuzik