Prinsessan av elektronisk pop Charli XCX är tillbaka. Nu släpps den ”klubbiga” singeln Von dutch som välkomnar oss in i hennes musikaliska värld och sjätte album brat. I sann bortskämd överklass-flicka aura är tillhörande musikvideo en uppkäftig ”jag äger världen” uppvisning där artisten springer runt på Charles de Gaulle-flygplats i Paris som om hon äger den. När artisten pratade med Vogue om Von dutch och videon sa Charli att hon hade en idé om att behandla kameran som sin rival.

Apple Music

Singeln har ett distinkt klubb- och elektronisk ljudbild som för tankarna till Charlis första släpp i karriären. Syntar slår pulserande från början av lyssningen och bygger gradvis upp till en skrytsam refräng. Liksom alltid är Charli unik i sitt uttryck och skapar ett spännande koncept som bygger en värld kring varje nytt albumsläpp.

Artist (Astian), låtskrivare och deltidsskribent. Men framförallt musikälskare och här för att lyfta andra artister.

Comments are closed.

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Om du gillar att läsa Popmuzik får du gärna bli medlem via Patreon och bidra till bloggens fortsatta verksamhet att lyfta fram ny musik och duktiga artister. Allt från det stora till det lilla. Från det folkkära till din kompis eller syster som precis släppt sin debut. 

Som medlem får du ta del av exklusivt innehåll i bloggen så som recensioner, krönikor, mm. 
Att bli Patreon kostar endast från 25 kr / månad och du kan vara medlem så länge du känner för det. 
Klicka på ”Bli medlem här”-länken redan nu och kom med i gemenskapen. 

Tack för ditt stöd!

Följ popmuzik