Tillsammans med inga mindre än Max Martin och Ilya Salmanzadeh återvänder Ariana Grande till spel- och topplistorna med singeln Yes, and?

Apple Music

Med en skön house-produktion och stark melodi sätter sångerskan sig än en gång mitt i rampljuset. Jag får till och med lite old school Madonna-vibbar av produktionen. För visst känns det lite som något som popdrottningen hade kunnat ha släppt under 80-talet? Jag gick i alla fall igång på alla cylindrar av singeln.

Yes, and? blir första smakprovet från Arianas kommande sjunde album. Om resten låter såhär, så finns det risk för att det kan bli årets album.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Om du gillar att läsa Popmuzik får du gärna bli medlem via Patreon och bidra till bloggens fortsatta verksamhet att lyfta fram ny musik och duktiga artister. Allt från det stora till det lilla. Från det folkkära till din kompis eller syster som precis släppt sin debut. 

Som medlem får du ta del av exklusivt innehåll i bloggen så som recensioner, krönikor, mm. 
Att bli Patreon kostar endast från 25 kr / månad och du kan vara medlem så länge du känner för det. 
Klicka på ”Bli medlem här”-länken redan nu och kom med i gemenskapen. 

Tack för ditt stöd!

Följ popmuzik