Luftigt och nostalgiskt, så låter det när Febern släpper den synth-tunga låten Ingentinget. Med en touch av Miami Vice-disco klädd i regnbågens neonfärger griper den pulserande arpeggiosynten tag i mig omedelbart. Under låtens dryga tre minuter sitter jag som i trans av den atmosfäriska produktionen och drömska känslan. Själva låten berättar duon blev till under sensommaren från en känsla av ångest: 

”Den föddes i en överhettad studio bland ångande ispåsar på datorn, analoga synthar beslöjade av dammtussar och tankar svarta som videokassetter.”

Det nya släppet är mixad av Axel Jonsson-Stridbeck med master av Johan Åkerström.

Febern

Artist (Astian), låtskrivare och deltidsskribent. Men framförallt musikälskare och här för att lyfta andra artister.

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011