Med en stor dos attityd släpper Felin nya singel Sick. En punkig poplåt med tunga trummor och riviga elgitarrer. Låten i sig handlar om det där galna exet och låten blir med det ett långfinger åt den personen.

Patreon 2025

Om singeln berättar Felin:

Sick är en punkpoppig låt med mycket energi och attityd, precis som det kommande albumet. Låten handlar om det där riktigt stökiga exet, som fick dig att tro att du var den som var galen, när det faktiskt var exet som var det. Det är alltid en varningsflagga om någon har många ”galna ex”. Det får dig att undra om det i själva verket är de själva som är problemet – och inte deras ex.”

Detta var riktigt skönt. Som sagt mycket energi och attityd. Låten släpps tillsammans med en musikvideo av Fredrik Etoall och du ser resultatet här nedan.

Felin

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011