Producenten Marcus Brodowski är tillbaka i bloggen för att ge oss första låten från 2023. Just the way it is baby är disco-house som garanterat kommer att få dig på danshumör. På singeln sjunger The 80s Kid över den funkiga och dansanta produktionen.

Popmuzik Lover Patreon

Personligen fick jag lite Bronski Beats Small town boy-vibbar av låten mixad med Blondies Call me som jag tycktes skymtas i melodin. Läckert resultat är det i alla fall och för den som gillar disco-house kommer detta passa som handen i handsken.

Följ Marcus Brodowski på sociala medier.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

KONSERTKALENDER - GÖTEBORG

Kommande evenemang

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011