I veckans popsvep diskuterar Johan och Sebastian om releasefester. Är det nödvändigt att ha dem eller ska man lägga pengar på tillexempel PR eller en musikvideo? Eller vad är egentligen en releasefest? Snittar och bubbel till ett fåtal eller öppen spelning för alla?

Popmuzik Favoriter

Vi dyker lite djupare i den enorma skillnaden i intäkter mellan de olika plattformarna. Om man nu får hälften så mycket betalt för en stream på Spotify, varför jobbar inte fler att få folk att streama ens musik på andra plattformar?

Slutligen tar vi upp Musikindustrins spaning om musikjournalistiken 2022. Är den döende eller ändrar den bara sin form? Vad tycker vi?

Trevlig lyssning.

Om du gillar att upptäcka ny musik i bloggen får du gärna bli Popmuzik Lover på Patreon. Då stöttar du bloggen och gör det möjligt för fler artister att ha en plattform att synas på.
Become a patron at Patreon!
Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Om du gillar att läsa Popmuzik får du gärna bli medlem via Patreon och bidra till bloggens fortsatta verksamhet att lyfta fram ny musik och duktiga artister. Allt från det stora till det lilla. Från det folkkära till din kompis eller syster som precis släppt sin debut. 

Som medlem får du ta del av exklusivt innehåll i bloggen så som recensioner, krönikor, mm. 
Att bli Patreon kostar endast 50 kr / månad och du kan vara medlem så länge du känner för det. 
Klicka på ”Bli medlem här”-länken redan nu och kom med i gemenskapen. 

Tack för ditt stöd!

Följ popmuzik