I veckans popsvep diskuterar Johan och Sebastian om releasefester. Är det nödvändigt att ha dem eller ska man lägga pengar på tillexempel PR eller en musikvideo? Eller vad är egentligen en releasefest? Snittar och bubbel till ett fåtal eller öppen spelning för alla?

Popmuzik Lover

Vi dyker lite djupare i den enorma skillnaden i intäkter mellan de olika plattformarna. Om man nu får hälften så mycket betalt för en stream på Spotify, varför jobbar inte fler att få folk att streama ens musik på andra plattformar?

Slutligen tar vi upp Musikindustrins spaning om musikjournalistiken 2022. Är den döende eller ändrar den bara sin form? Vad tycker vi?

Trevlig lyssning.

Vad tyckte du?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Om du gillar att upptäcka ny musik i bloggen får du gärna bli Popmuzik Lover på Patreon. Då stöttar du bloggen och gör det möjligt för fler artister att ha en plattform att synas på.
Become a patron at Patreon!
Favoriter Apple Music
Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Följ på Apple Music
Skicka musik till Popmuzik

Bloggen fokuserar i första hand på de musikinskick och förfrågningar vi får från våra Patreons. Som Patreon stöttar du bloggen samtidigt som du kan tipsa om nya låtar och artister att uppmärksamma.
Du kan läsa mer om upplägget med Patreon här, samt använda denna sida för att skicka in din musik.

Tack för att du är Patreon.

Send music to Popmuzik

The blog focus on all music submissions and enquiries we are receiving from our Patrons. As a Patron, you help support the blog while you can submit new singles.
You can read more about the blog's Patreon here, and use this page to submit your music.

Thank you for being a Patron.