I veckans Popsvep snackar Johan och Sebastian om Netflix-serien The Playlist, att Tove Lo och Swedish House Mafia är nominerade till Best Nordic Act i  MTV European Music Awards samt om pop-punkens stora utbredning.
Till det blir det en spaning om att äldre musik är hetare än någonsin. Fler lyssnar på klassiker istället för dagens nya musik.

Följ på Patreon

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011