I veckans poddinterju träffar du Axel Olsson som är personen bakom artistnamnet Jaded Jane. Ett musikprojekt Axel inledde tillsammans med sin bror Adam men som han nu driver i egen regi.

Nordiska Favoriter

Under intervjun berättar Axel om uppväxten i Hammarkullen här i Göteborg och hur musiken kom in i hans liv. Om album som inspirerat honom. Hur det blev när han sökte musiklyckan i USA tillsammans med sin bror. Samt om senaste singeln Dreamer.

Det blir som alltid i denna intervjuserie ett närgående och öppenhjärtligt samtal där vi får höra Axels musikresa genom åren.
Trevlig lyssning.

Jaded Jane

Om du gillar att upptäcka ny musik i bloggen får du gärna bli Popmuzik Lover på Patreon. Då får du mer Popmuzik i form av exklusivt innehåll, samt att du gör det möjligt för fler artister att synas i bloggen. ❤️
Become a patron at Patreon!
Favoriter Apple Music
Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Apple Music
Skicka musik till Popmuzik

Bloggen fokuserar i första hand på de musikinskick och förfrågningar vi får från våra Patreons. Som Patreon stöttar du bloggen samtidigt som du kan tipsa om nya låtar och artister att uppmärksamma.
Du kan läsa mer om upplägget med Patreon här, samt använda denna sida för att skicka in din musik.

Tack för att du är Patreon.

Send music to Popmuzik

The blog focus on the music submissions and enquiries from our Patrons. As a Patron, you help support the blog while you also can submit new songs and artists to discover.
You can read more about the blog's Patreon here, and use this page to submit your music.

Thank you for being a Patron.