Att Axlings kommande EP heter Vemod, hopp och drömmar känns givet när man hör hans senaste singel Vem är jag. En låt om de stora frågorna, när man inte riktigt vet sin plats i livet på grund av stora förändringar. En fråga som dyker upp för många under vägens gång. Här insvept i ett vackert arrangemang av piano som sedan blommar ut i luftiga synthar och blås, fiol och körer. Det ger en strimma av ljus på den stora frågan och det vemodiga går mot något mer hoppfullt.

Skrivandeprocessen beskriver Axling som tung. Efter att ha suttit i studion i två dagar utan att ha skrivit klart något tog han och Didrik Franzén (Novis) en promenad och pratade om livets alla med- och motgångar och om att hitta sig själv i allt. Tillbaka i studion kom låten Vem är jag.

Axling berättar:

”Det var som att vi hade letat efter den och till slut möttes vi. Det blev en känslosam och fin stund. Ibland känns det som att letandet efter vem jag är aldrig tar slut. Kommer jag någonsin känna mig helt trygg i mig själv eller handlar det om att hitta ett inre lugn? Det känns som att jag lär mig något nytt om mig själv varje dag. Stora förändringar i livet kan få en att känna sig vilsen. Vem är jag när allt förändras och det känns som att allt jag en gång var dött ut? Kanske är det så livet måste få vara. För att få plats med nya intryck behöver det gamla dö ut. Precis som livet självt, vi föds, vi lever och vi dör och vi andas in ny luft för att överleva.”

Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011