TYNT är ett band från Hong Kong som efter en knippe singlar just nu jobbar mot en hel EP. Med Hurtlocker släpper de fjärde singeln från den samlingen. Nya låten bjuder på ett luftigt ljudlandskap med mjuk sång och drömliknande känsla. Det hela är melodiskt och elektroniskt men ändå med ett skönt driv, vilket jag uppskattar.
Känslan av låten är lite vemodig tack vare dess drömliknande sång och arrangemang och med det en bit från förra singeln Dai Mond, som var mer rytmisk och medryckande.
Om du uppskattar akter som M83, Sigur Ros, och Washed Out så kan Hurtlocker med TYNT definitivt vara något som du bör lyssna på.
Grundare och chefredaktör för Popmuzik.
Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.