PEPTALK är en trio från Australien som består av Jay-Lee Senituli, Lara Frew och Phoebe Sinclair. De debuterar här med singeln White Sneakers. En härligt medryckande poplåt i bästa MUNA– och HAIM-stil. På singeln sjunger de om att vara helt förälskad i någon.

Apple Music

Bandet berättar:

”När vi skrev spåret nämnde Phoebe en upplevelse i verkligheten där hon fick komplimanger för sina fräscha sneakers och de blev omedelbart hennes mest uppskattade ägodel. Vi kan alla relatera till den där känslan av att vilja imponera på någon och hålla fast vid komplimanger lite för hårt.”

PEPTALK känns definitivt som en frisk popfläkt från down under. Två tredjedelar av bandet är queer och omfamnar mångfald och feminism tillsammans med hitiga poplåtar.
Stifta bekantskap med dem här nedan.

Vad tyckte du?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Om du gillar att upptäcka ny musik hos Popmuzik får du gärna bli Patreon. Då får du mer Popmuzik i form av exklusivt innehåll, samt att du gör det möjligt för fler artister att synas i bloggen. ❤️
Become a patron at Patreon!
Författare

Grundare och chefredaktör för Popmuzik.
Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Nordiska Favoriter
Share.
Apple Music

KOMMANDE EVENEMANG I GÖTEBORG

Skicka musik till Popmuzik

Vi fokuserar på de musikinskick och förfrågningar som kommer från våra Patreons. Som Patreon stöttar du bloggen samtidigt som du också kan tipsa om nya låtar och artister att uppmärksamma.
Du kan läsa mer om upplägget med Patreon här.

Det är bloggens Patreons som gör det möjligt för oss att fortsätta lyfta fram bra musik av spännande artister.

Tack för att du är Patreon.

Send music to Popmuzik

We focus on all the music submissions and enquiries from our Patrons. As a Patron, you help support the blog while you also can submit new songs and artists to discover.
You can read more about the blog's Patreon here.

It is the blog's Patrons that makes it possible for the blog to continue to write about great songs and exciting artists.

Thank you for being a Patron.