Idag släpper Frida Braxell singeln Långt eller ingenstans och med den följder hon upp Nästa år är vårt som kom i slutet av 2021.

Följ på Apple Music

I veckan träffades vi hemma på Eriksberg här i Göteborg för att spela in en poddintervju, där artisten fick berätta mer om sig själv och sin musik. Bland annat pratar vi om att som artist vara helt independent och göra det mesta själv, men också den kreativitet som det medför. Om musikinspiration och vad som tog henne från Göteborg till Stockholm, men också om när hennes mor gick bort i cancer. 

Det blir ett öppenhjärtligt samtal med både skratt och allvar men där artisten alltid får stå i centrum.
Du hör och följer podden här nedan:

Vad tyckte du?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Om du gillar att upptäcka ny musik i bloggen får du gärna bli Popmuzik Lover på Patreon. Då får du mer Popmuzik i form av exklusivt innehåll, samt att du gör det möjligt för fler artister att synas i bloggen. ❤️
Become a patron at Patreon!
Popmuzik Lover
Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Popmuzik Lover
Skicka musik till Popmuzik

Bloggen fokuserar i första hand på de musikinskick och förfrågningar vi får från våra Patreons. Som Patreon stöttar du bloggen samtidigt som du kan tipsa om nya låtar och artister att uppmärksamma.
Du kan läsa mer om upplägget med Patreon här, samt använda denna sida för att skicka in din musik.

Tack för att du är Patreon.

Send music to Popmuzik

The blog focus on all music submissions and enquiries we are receiving from our Patrons. As a Patron, you help support the blog while you can submit new singles.
You can read more about the blog's Patreon here, and use this page to submit your music.

Thank you for being a Patron.