Amerikanska Merchant har haft ett riktigt starkt musikår. Med flertalet singlar har artisten bevisat sig ha en fingertoppskänsla för utmärkt indiepop. Nu får vi ännu en lysande låt genom Staying in California. Med en nostalgisk retro-känsla, elgitarrer och pulserande synthar är jag såld från första stund. Vem vill inte bo i Kalifornien liksom?

Popmuzik Lover

Artisten kombinerar på ett mästerligt sätt en ljus och energifylld produktion med känslomässig och personligt texter. Vi hör honom berättar en alltför välbekant historia för många boende i Kalifornien som söker ett bättre liv på den soliga västkusten. Den smittsamma basgången i kombination med symfoniska gitarrer och kraftfulla trummor skapar den perfekta atmosfären för dans. 

Det är rätt mängd av organisk indie-pop med 80-tals influerad synth. Ännu en banger från denna lovande artist. 

Vad tyckte du?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Om du gillar att upptäcka ny musik i bloggen får du gärna bli Popmuzik Lover på Patreon. Då får du mer Popmuzik i form av exklusivt innehåll, samt att du gör det möjligt för fler artister att synas i bloggen. ❤️
Become a patron at Patreon!
Dolby Atmos
Share.

Artist (Astian), låtskrivare och deltidsskribent. Men framförallt musikälskare och här för att lyfta andra artister.

Svensk Pop
Skicka musik till Popmuzik

Bloggen fokuserar i första hand på de musikinskick och förfrågningar vi får från våra Patreons. Som Patreon stöttar du bloggen samtidigt som du kan tipsa om nya låtar och artister att uppmärksamma.
Du kan läsa mer om upplägget med Patreon här, samt använda denna sida för att skicka in din musik.

Tack för att du är Patreon.

Send music to Popmuzik

The blog focus on all music submissions and enquiries we are receiving from our Patrons. As a Patron, you help support the blog while you can submit new singles.
You can read more about the blog's Patreon here, and use this page to submit your music.

Thank you for being a Patron.