Werkell är tillbaka i bloggen och släpper nu singeln Sånt som aldrig blir av. En låt som handlar om kärlek som tar slut innan den ens hinner börja. Resultatet blir vemodigt som lyfts fram av ett riktigt skönt poparrangemang. Allt insvept i starka melodier som byggs upp av synthar, gitarrer och ett behagligt beat, producerat av Dino Medanhodzic som varit med sångerskan sedan debuten.

Popmuzik Podcast

Om singeln berättar Werkell för bloggen:

“Jag är expert på att föregå mig själv när jag gillar någon. Och när det skiter sig så står man ju där med massa känslor och fantasier som inte har någonstans att ta vägen – och de känslorna vill jag hedra för de är så fruktansvärt mänskliga.”

Än en gång får vi alltså stark pop på svenska av Werkell som du kan uppleva här i bloggen.

Vad tyckte du?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Om du gillar att upptäcka ny musik i bloggen får du gärna bli Popmuzik Lover på Patreon. Då får du mer Popmuzik i form av exklusivt innehåll, samt att du gör det möjligt för fler artister att synas i bloggen. ❤️
Become a patron at Patreon!
Följ på Apple Music
Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Dolby Atmos
Skicka musik till Popmuzik

Bloggen fokuserar i första hand på de musikinskick och förfrågningar vi får från våra Patreons. Som Patreon stöttar du bloggen samtidigt som du kan tipsa om nya låtar och artister att uppmärksamma.
Du kan läsa mer om upplägget med Patreon här, samt använda denna sida för att skicka in din musik.

Tack för att du är Patreon.

Send music to Popmuzik

The blog focus on all music submissions and enquiries we are receiving from our Patrons. As a Patron, you help support the blog while you can submit new singles.
You can read more about the blog's Patreon here, and use this page to submit your music.

Thank you for being a Patron.