Honeymoon handlar om den där fasen i ett förhållande när nyförälskelsen lagt sig. Perioden då det där romantiska filtret som lades över världen och personen är borta. Det är nu man ska gå in i verkligheten och se om kärleken funkar även i vardagen.

Apple Music

Honeymoon handlar om att förlora den alltomfattande ruset i början av ett förhållande och ta en realistisk bedömning av var du är. Du börjar romantisera allt från ”förr”, när din hjärna spottade ut alla kemikalier för att få dig att känna dig euforisk, orörlig. Jag älskade tanken på att ta en riktigt pragmatisk blick på kärleken, dissekera både den kalla sanningen och en allvarlig självreflektion.”

Honeymoon är skriven och producerad av Thomston tillsammans med Dylan Nash och bjuder på ett härligt pulserande arrangemang där vemod och dansanta beat får slå sig samman för att skapa ännu en lysande poplåt med en av mina personliga favoritartister just nu.

Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Om du gillar att läsa Popmuzik får du gärna bli medlem via Patreon och bidra till bloggens fortsatta verksamhet att lyfta fram ny musik och duktiga artister. Allt från det stora till det lilla. Från det folkkära till din kompis eller syster som precis släppt sin debut. 

Som medlem får du ta del av exklusivt innehåll i bloggen så som recensioner, krönikor, mm. 
Att bli Patreon kostar endast från 25 kr / månad och du kan vara medlem så länge du känner för det. 
Klicka på ”Bli medlem här”-länken redan nu och kom med i gemenskapen. 

Tack för ditt stöd!

Följ popmuzik