Den 20:e Augusti är det dags för den brittiske artisten Dylan Fraser att släppa EP:n The World Isn’t Big When You Know How It Works som då följer upp EP:n The Storm som släpptes i vintras. Så bra produktivitet på den killen.

Från kommande EP:n kan du här höra och se musikvideon till låten Nightmare. En pulserande elektropoplåt som producerats av Jonah Summerfield som även varit med och skrivit låten tillsammans med Fraser.

Även om låten inleds lite suggestivt i stil utvecklar Nightmare sig snabbt till den där pulserande poplåten som i stil känns långt ifrån just en mardröm. Mer dansant och med ett riktig skönt driv skulle jag säga. Men det är Dylnas hjärnspöken som är hans främsta fiender i texten och de får leva ut mer i den skräckfilms-inspirerade musikvideon som du ser här nedan.

Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011