Ravages placerar sig någonstans mellan LCD Soundsystem och Serge Gainsbourg. Det är en duo från Paris som består av Simon Beaudoux och Martin Chourrout som gör elektronisk pop, som just fransmän är mästare på.
Deras senaste singel heter D’où je viens och är en lekfull låt med skönt synthig produktion och skönt gung i beatet. På låten frågas sig duon om man är där man kommer ifrån. Om man kan ändra sig som person utan att bli påmind om sin bakgrund? För någonstans så är ju en bakgrund och uppväxt alltid en del av den man är, vem man än försöker att vara när man växer upp.
Du kan kolla in musikvideon till nya singeln här i bloggen.
Grundare och chefredaktör för Popmuzik.
Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.