Tomas Kaya steg in i svenska folkets vardagsrum när han var med i Idol 2017. Tomas souliga popröst gick hem hos främst Anders Bagge som inledde ett samarbete med sångaren. Det var även i programmet som Tomas berättade öppet om sin trasiga familj där alkoholen ständigt varit närvarande.

Popmuzik Favoriter

Det är just den uppväxten och att växa upp som barn i en familj med missbruk som är temat på Tomas debut-EP Tröst i Flaskan. Låtarna är skrivna tillsammans med Jade Ell och Magnus Funemyr och här öppnar sångaren verkligen upp dörren till sitt liv, utan att försöka förfina eller putsa till något. Det är desperation, förtvivlan och hopp om något bättre.

”Den skrev jag för att berätta om sista dagen jag lämnade min dysfunktionella familj och pappas alkoholmissbruk. Exit är en låt som beskriver mitt distanstagande från familjen och kampen om att hitta en utväg ut ur familjeförhållandena.”

Tomas om låten Exit

I och med EP:ns tematiska upplägg känns Tröst i Flaskan lite som en teaterpjäs. Den får oss att förstå lite mer av hur det är att växa upp i en familj med alkoholproblem. Det blir än mer berörande då det som sagt är ur en barns perspektiv.

”Denna låt är den sista låten från min debut EP på svenska. Den skrev jag som en terapeutisk text till lilla pojken i mig som blev sårad och illa behandlad av min missbrukande pappa. Ett samarbete med organisationen Maskrosbarn har också påbörjats för att nå ut till alla barn som vuxit upp med en missbrukande förälder. Låten är ett statement och en sanning till oss om att som barn ta av sig skuld och skamkläderna och inse att man må ha varit offret, men man var aldrig skälet. Och att allt kommer bli bra i slutändan. Lyristiskt tröstande till alla som lider där ute.”

Tomas om låten Det é inte ditt fel

Du hör Tomas berättelse här nedan.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011