Donnie Castle är Donald Borg från Göteborg, en 22-årig producent som med Oooh släpper sin officiella debutsingel efter att ha släppt en knippe låtar på Soundcloud tidigare.
Här bjuds vi på läcker elektro med lekfulla beats och produktion som verkligen lyfter singeln utöver det vanliga.

Popmuzik Favoriter

”Hösten 2015 gick jag igenom en jobbig separation med min flickvän efter ett längre förhållande. Hon flyttade till Malmö och jag blev kvar i Göteborg. Eftersom vårt intensiva förhållande hade distanserat mig från tidigare vänner, så stod jag nu där helt ensam.

Jag valde då att ge mig ut på destruktiva stadsäventyr och tjänade småslantar på att affischera för Göteborgs nattliv. Hamnade allt för ofta på svartklubbar och hittade en ny relation med drogen LSD. Jag var ”fast as the light” när jag affischerade. Pengarna för jobbet var just då inte det viktigaste, utan snarare kontakterna, vimlet och flykten från verkligheten…” säger Donnie Castle


Donnie Castle
@Instagram

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011