Till en mörk och lite ödslig synthslinga inleds Calling med Yulia Lupi. Låten förstärks sedan med ett skönt R&B-beat som lyfter fram låten och gör den behagligt taktfast samtidigt som sångerskan sjunger om ett förhållande i en känslomässig dragkamp. Något som många säkert kan relatera till i denna tid av datingappar. För det är den där typen av relation som tar slut, men som inte har något faktiskt avbrott, utan som snarare ebbar ut. Man går vidare, utan att egentligen berätta det för den andre…
Känner du igen den typen av relationer?

Yulia Lupi hörde du i bloggen när artisten släppte singeln Vision 2022.
Hon kommer ursprungligen från Östersund, men bor numera i Stockholm där hon arbetar som musiklärare.
Just nu jobbar hon med att sätta ihop sin debut-EP, som kommer vad det lider.

Jag bad Yulia Lupi svara på en knippe frågor om sig själv och låten, som du kan läsa här nedan.

Hur föddes idén till din nya låt Calling och hur arbetade du fram arrangemanget och känslan? 

Calling var till en början en akustisk låt med bara gitarrplock och sång. Jag hade ingen direkt brygga eller refräng till en början utan den byggde på verserna efter varandra. Marcus gjorde sedan ett beat som baserades på samma ackord som den akustiska versionen och bryggan/refrängen kändes mer naturliga till ett elektroniskt arrangemang. Jag hade bryggan och refrängen sedan tidigare, men som del av en annan låt, där verserna aldrig blev riktigt naturliga. Så man kan säga att Calling är en kombination av två låtar. 
Vi ville ha en mer ”dance music” -vibe i den här låten än dom tidigare låtarna. En lite gladare melodi och ett snabbare tempo. Jag har en tendens att skriva låtar i moll. Egentligen börjar även Calling med en mörkare känsla, men den släpper i refrängen.     

Du berättar att låten handlar om relationer som ebbar ut och inte riktigt slutar. Är det något som du själv känner är mer vanligt idag? 

Verserna i låten berättar en historia om att känna sig tvungen till att försöka starta om. En nystart i livet kan handla om at avsluta en relation, flytta eller bara ändra på sin vardag. ”Trying to start over for the second time, and all you really know is love in black and white, filling your lungs with smoke – a cold September night.” 
Det handlar om att lämna det som är bekant, bekvämt och det man känner till. Om att känna sig osäker i sitt beslut med att ändå välja att gå på sin känsla. 
You calling me when I am lonely”. Själv tanker jag på att det ibland räcker med ett samtal eller ett sms så är man tillbaka i sitt gamla mönster med en person. Jag tror absolut att dagens dejtingkultur och sociala media bidrar till att det är svårare med ett ”clean cut” när en relation tar slut.  

Du jobbar tillsammans med Marcus Dogramaci Svanberg på din musik. Hur känner du att han lyfter fram det bästa ur dig och musiken? 

Marcus produktion lyfter melodierna. Jag behöver sällan be Marcus att ändra något från hans första utkast av produktionen. Det är som att han vet precis hur jag vill ha den. Att samarbetet fungerat så bra är en av anledningarna till att jag börjat skriva musik igen efter att samarbetet med producenten av min första singel Vivid World avslutades.   

Din förra låt Vision kom i slutet av 2022. Vad är det som gjort att det tagit så lång tid för dig att släppa uppföljaren? 

Bra fråga. Jag vet faktiskt knappt svaret själv. Jag skulle vilja svara ”livet”, men det låter lite klyschigt. Calling var i stort sett klar när Vision släpptes. 2022 behövde jag ta beslutet om vi skulle färdigställa några fler låtar utöver Vision och Calling och släppa en EP eller om vi skulle släppa Vision som en singel eftersom den var helt klar. Jag uteslöt inte att den ändå skulle kunna vara en del av EP:n om de andra två låtarna blev klara inom rimlig tid.    

Hur går arbetet med EP:n, hur långt har du och Maci kommit? 

Just på grund av att det har tagit en del tid mellan singelsläppen så kommer EP:n bestå av helt nya låtar. Calling har varit helt klar ganska länge. De andra låtarna är verkligen under uppbyggnad men det finns en grund till flera låtar som skulle passa på EP:n. Det är dock många texter och melodier som fortfarande måste bearbetas och det kommer vara svårt att sätta ett datum på när en EP faktiskt blir verklighet. Även fast det musikaliska samarbetet har fungerat bra med Maci, så är det inte säkert att han kommer ha möjlighet att producera fler av låtarna till EP:n.    

Hur var det att gå på Operahögskolan i Dublin? 

Under min studietid på Conservatory of Music and Drama i Dublin var det mycket körsång, kompositionsteknik, musikhistoria och såklart framförallt tid hos sångpedagog som gällde. Jag hade under gymnasiet pluggat på en musiklinje i Östersund och prövat många olika genrer, men jag tyckte att klassisk sång passade min röst och att det var en utmaning. Man kan höra som mest operainfluenser i min debutsingel Vivid World. Men den klassiska sångtekniken hjälper som grund för att sjunga de allra flesta musikstilar.  

Vad tar du främst med dig från utbildningen som du tillexempel kan använda dig av i ditt dagliga yrke som musiklärare? 

Jag trivs med att jobba som musiklärare. Eleverna har så mycket energi, som smittar av sig. I kursplanen är det mycket fokus på att skapa musik. Där hjälper det mycket att jag alltid har skrivit egna låtar och att det känns väldigt naturligt för mig att hjälpa till med melodier och struktur. Det finns också ett fokus på musikhistoria och eleverna uppskattar (mer än man kan tro) att lyssna på musik av Mozart, Bach och Vivaldi.  

Alla kan delta i gemenskapen som det innebär att sjunga tillsammans. I många fall handlar det också om att du behöver hitta din röst, ditt tonläge och din genre. 

Vad ser du fram emot under 2025? 

Jag hoppas verkligen på att kunna färdigställa min första EP under 2025. Jag hoppas också på att få till en bra live setup för att kunna börja spela låtarna live i sommar.  

Följ gärna bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och massa annat kul. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Spellistor

PRESENTERA DIN MUSIK

Bloggen fokuserar i första hand på alla musikinskick och förfrågningar från våra Patreons. Som Patreon garanteras du att vi lyssnar på din musik och svarar dig, samt att du stöttar bloggen så att den även i fortsättningen kan leverera dagliga musiktips.
Du kan läsa mer om upplägget med Patreon här, samt använda denna sida för att skicka in din musik.

Tack för att du är Patreon.

SUBMIT YOUR MUSIC​

The blog focuses primarily on all the music submissions and requests we receive from our Patrons. We always listen to the music you as a Patreon submit and you always get a replay. At the same time you support Popmuzik and makes it possible for the blog to continue write about new music.
You can read more about the blog’s Patreon here, and use this page to submit your music.

Thank you for being a Patron.

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011