Titeln är ju ändå lysande. A very bad fun idea. Det är något kittlande med det. Att göra något som kanske inte är superlänpligt, men ändå roligt.

Popmuzik Favoriter

Det är i alla fall Olly Alexander och hans Years & Years som ger oss den dansanta singeln med just den titeln. Låten i sig är tagen från den brittiska filmen Bonus Track. En queer-musikal med Josh O’Connor i huvudrollen (The Crown, God’s Own Country), plus att han skrivit historien.

Om låten och hela projektet i stort berättar Olly:

”A very bad fun idea är resultatet av ett samtal jag hade med Josh O’Connor för många år sedan om en film som han utvecklade som heter Bonus Track. Han frågade om jag skulle vara intresserad av att göra en låt till den. Jag älskar Josh, och jag sa genast ja. Jag träffade regissören Julia Jackman och vi diskuterade historien, karaktärerna, att bli kär för första gången och allt det söta i början av 2000-talet. Den här låten handlar om de extrema känslor vi känner i ett avgörande ögonblick i våra liv och hur långt vi går för de människor vi älskar. Jag gjorde demot hemma, och jag är väldigt glad att du kommer att kunna höra den versionen när du ser filmen (nästa år!). Jag är också väldigt exalterad över att dela den här versionen av låten som producerats med min änglasyster bff Georgia – jag älskar dig och jag älskar hur det här blev så mycket. Jag kan inte vänta på att du ska se filmen; det är toppen! Tills dess, njut av ”A very bad fun idea.”

Om du gillar att upptäcka ny musik i bloggen får du gärna bli Popmuzik Lover på Patreon. Då stöttar du bloggen och gör det möjligt för fler artister att ha en plattform att synas på.
Become a patron at Patreon!
Patreoninskick
Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Du som läsare kan bli Popmuzik Lover och stötta bloggens omkostnader så som webbhotell med mera, samt att du ser till att bloggen lever vidare som en  bred och nyfiken musikblogg.

Om du vill tipsa om musik och vara garanterad att jag svarar dig om ditt inskick, kan du välja Patreon-medlemskapet ”Skicka musik till bloggen”. På det viset får du alltid återkoppling om musiken du skickat in, samtidigt som du hjälper du till att stötta bloggen.

Tillsammans hjälps vi åt att göra Popmuzik till en plattform att upptäcka bra musik på utan algoritmer eller AI. 

Tack för ditt stöd. 

Följ popmuzik