Los Angeles baserade artisten Tom Avery debuterar med den snygga popsingeln Sugar. Till ett hookigt gitarr-beat som för tankarna till låten FRIENDS av Anne-Marie och Marshmello, välkomnar sångaren oss in i sitt alternativa musikuniversum. Den funkiga rytmen och det härliga groovet är framgångsfaktorerna som gör att Sugar passar perfekt för dansgolvet. Textmässigt talar låten om ett giftigt förhållande och Tom gör sitt allra yttersta för att skildra den brinnande känsla inom dem.

Följ på Patreon

Speltiden sträcker sig precis strax över två minuter, vilket gör att lyssnaren hela tiden hålls intresserad. Artisten experimenterar dessutom flitigt med melodi för att att skapa dynamik. Mitt favoritparti är sticket som bryter helt från övriga produktion och skapar ett luftigt parti som lyfter helheten.

Tom Avery

Artist (Astian), låtskrivare och deltidsskribent. Men framförallt musikälskare och här för att lyfta andra artister.

Comments are closed.

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Om du gillar att läsa Popmuzik får du gärna bli medlem via Patreon och bidra till bloggens fortsatta verksamhet att lyfta fram ny musik och duktiga artister. Allt från det stora till det lilla. Från det folkkära till din kompis eller syster som precis släppt sin debut. 

Som medlem får du ta del av exklusivt innehåll i bloggen så som recensioner, krönikor, mm. 
Att bli Patreon kostar endast från 25 kr / månad och du kan vara medlem så länge du känner för det. 
Klicka på ”Bli medlem här”-länken redan nu och kom med i gemenskapen. 

Tack för ditt stöd!

Följ popmuzik