PINES är den elektroniska succé-duon bestående av Adam Dormand och James Kenneally. Med endast ett fåtal släpp har de flera miljoner lyssningar och gjort otaliga spelningar.

Favoriter Apple Music

Nya singeln Rewrite the ending sammanför duons energifyllda elektroniska produktioner med snygga vokaler från Fractures. Här för de med oss på en introspektiv resa om hur vardagen ibland kommer emellan oss och vår personliga utveckling. Tillsammans skapar de en luftig och atmosfärisk lyssning. Den tyngre innebörden kontrasteras mot pulserande bassyntar, house och lysande top-line. Syftet med singeln är att tända elden som brinner i oss men som ibland glöms bort i det ständiga bruset av intryck och måsten. Om man ändå ska finna styrka i sig själv igen, varför inte göra det på dansgolvet!

Artist (Astian), låtskrivare och deltidsskribent. Men framförallt musikälskare och här för att lyfta andra artister.

Comments are closed.

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011