Alla vill ha det men inte alla har det, Karisma! AMAZING säger jag bara. Funkigt, kaxigt och melodiskt levererar grundaren och VDn (ja, även artistnamnet är klockrent) Founder & CEO en upplyftande singel i Charisma. Lekande enkelt får vi sköna nostalgiska syntar, blås och en jäkla massa funk. I mina öron har den här låten allt för att starta festen och hålla den igång tills siste man stupar.

Svensk Pop Apple Music

Bakom projektet Founder & CEO hittar vi Melbourne-baserade multiinstrumentalisten Terry Mann. Önskan är att varje låt han ger ut ska representera en viss typ av genre och engagera en typ av lyssnare. Det ska bli väldigt spännande att de vad som kommer härnäst. Men just nu vill jag dansa loss till Charisma.

Artist (Astian), låtskrivare och deltidsskribent. Men framförallt musikälskare och här för att lyfta andra artister.

Comments are closed.

Favoriter Apple Music

KONSERTKALENDER - GÖTEBORG

Kommande evenemang

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011