Den brittiska gruppen Red Telephone från Cardiff beskriver sig som en akt som skulle kunna ha hittats på en klubb i filmen Blade Runner. Ingen dum liknelse kommer ni att märka när ni hör deras senaste singel All I really want. En new wave-låt med skön rytm läcker melodi och futuristiska synthar. Det är både dramatiskt i framförandet och härligt retrodoftande i produktionen.

Om låten berättar sångaren Declan i bandet:

All I really want handlar om önskan och kampen att återgå till ett tidigare sinnestillstånd efter ett psykiskt sammanbrott. Ljudmässigt var syftet att kombinera mörka och filmiska synth-ledda ljudlandskap i stil med Drive och Blade Runner med discorytmer”.

I November släpper bandet sitt debutalbum.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011